Ponožkový den

Ve čtvrtek 21. března  proběhl Světový den Downova syndromu, což je geneticky podmíněné onemocnění, které je způsobeno poruchou 21. chromozomu. Tento Světový den má i svůj vlastní symbol a tím je pár odlišných ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto celoživotního onemocnění- poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.
A proč právě 21.3.?
Datum tohoto Světového dne je také spjato s příčinou Downova syndromu, a to s 21. chromozomem, který je ztrojený (místo obvyklého počtu jednoho páru chromozomů, mají lidé s Downovým syndromem právě 3 tyto chromozomy). Odtud datum 21.3.

Zapojením do projektu jsme vyjádřili podporu nejen lidem s Downovým syndromem, ale každému, kdo je v něčem odlišný, jiný, výjimečný. Připojili jsme se tak ke stovkám škol a institucí, které si tento den připomínají, že každý jsme jedinečný a originální. ZJ foto