Polytechnické centrum Boskovice – 2. třída

Dne 15. října 2. třída navštívila polytechnické centrum v Boskovicích. Na úvod nás pedagogové pěkně přivítali a děti rozdělili na 2 skupiny. Hlavní motivací žáků byla pohádka O krtečkovi – „Jak krtek ke kalhotkám přišel“.

Aktivity v přírodovědné učebně

Teoretická část

Probíhala v učebně. Nejprve děti shlédly pohádku „O krtečkovi“. Pak děti vypracovaly pracovní list, kde měly za úkol seřadit obrázky podle jednotlivých fází, jak probíhala výroba lněného textilu.

Žáci tento úkol zvládli bez obtíží. Po splněném úkolu následovalo teoretické povídání o zdrojích přírodních textilních vláken – bavlna, lněné vlákno, hedvábí a vlna.

Praktická část

Společně s dětmi jsme si povídali o ručním tkaní, stručně jsme se podívali i do historie. Děti si také vyzkoušely předení vlny a barvení vlny, ukázky jednotlivých tkanin si prohlédly pod mikroskopem.

Aktivity v dílně drobných řemesel

Děti si vyrobily tkalcovský stav. Nejprve si na plastové destičce zhotovily jednotlivé otvory, natáhly osnovu a postupně se učily tkát. Zhotovení osnovy nečinilo dětem velký problém, ale samotné tkaní se některým dařilo již méně. Přesto návštěvu polytechnického centra hodnotím velice kladně.

Dětem se návštěva líbila, vyzkoušely si zase něco nového a obohatily si nejen své dovednosti, ale i znalosti. Dozvěděly se, kde se vlastně berou ta trička, které nosíme každý den na sobě do školy.

Vypracovala – Polívková Renata foto