Návštěva polytechnického centra v Boskovicích

Ve středu 19. května se žáci 3. třídy ZŠ Žďárná vydali na exkurzi do boskovické školy Slovákova, kde navštívili polytechnické centrum. Po příchodu si prohlédli přilehlé okolí a následně jim školník Michal, který dětem zajištoval část programu, popovídal o jezírku a ukázal živočichy, kteří tam žijí a pověděl něco o místní flóře.

Po příchodu do budovy se děti společně vydaly s panem školníkem a paní učitelkou k teráriu, kde chovají užovku, učitelé jim o ještěrce přednesli nějaké zajímavosti o jejím životě a kdo se nebál, mohl si plaza vzít do náruče.

Následně se žáci rozdělili do dvou skupin, první skupina se vydala do učebny s paní učitelkou Bezděkovou. Povídala dětem o ptácích, kteří žijí v našich krajinách. Největším zážitkem však bylo, když se děti rozdělily do dvojic, kde pod mikroskopem zkoumaly prachové a obrysové peří bažanta. Nakonec si vše jako správní badatelé zapsali do badatelského listu. Potom si děti prohlédly vystavené brouky a agamu vousatou v teráriu a rybičky.

Následovala druhá část exkurze, žáci se odebrali do dílen, kde si s panem školníkem a paní výtvarnicí vyrobili dřevěného ptáčka. Dostali do rukou lupínkovou pilku a pomalými tahy si dle nákresu vyřezali obrys ptáčka. Potom si do kulatého odřezku dřívka zatloukli hřebíky a mezi nimi propletli větvičky, aby vzniklo hnízdo, kam ptáčka posadili. Samozřejmě si po sobě nezapomněli svoje pracoviště poklidit. Výrobek si pak děti odnesly domů.

Všem se exkurze moc líbila, dozvěděli se spoustu zajímavých informací, a hlavně si mohli vše vyzkoušet v praxi. Během jednoho dopoledne se z dětí stali badatelé a řemeslníci. Děti se těší, až si na podzim podobnou akci opět zopakují.

Obdobnou návštěvu polytechnického centra dne 18. 5. 2021 absolvovali i žáci 1. třídy. Také jim se návštěva líbila a hodnotili ji velmi kladně.