Mikroskopování v Brně, 6.tř

Dne 23.3. 2023 jsme s šestou třídou vyrazili na akci „Staň se na 60 minut vědcem“ pořádanou Akademií věd Brno – Ústav přístrojové techniky.

Workshop probíhal v laboratořích elektronové mikroskopie. Na úvod nám pracovníci ústavu pustili video, kde se pokusili ukázat a vysvětlit, jak maličké části umí elektronový mikroskop ukázat a jak funguje. Potom si nás rozdělili do 4 skupin a šli jsme přímo k mikroskopům. Elektronový mikroskop není nic tak malého jako mikroskop, který známe ze školy. Je to věc velká jako šatní skříň (aspoň na kabáty) a detail pozorovaného předmětu je zobrazený na dvou monitorech. V mikroskopu jsme viděli oko mouchy, umělé diamanty, vlas, kousek listu, bavlnu a kousek gramodesky. Žáci si také mohli sednout k monitorům a zkoušet zaostřit a přiblížit pozorované objekty.

V každé se čtyř skupin byl žák vědec zvědavec, který se nebál a ptal se a ptal, což vědcům s akademie udělalo radost. Tím bych chtěla všechny žáky pochválit za vzorné chování a potřebnou zvědavost. foto