Lyžařský kurz – Stříbrnice

Letošní lyžařský kurz se nám nebývale vydařil. Nejenže si žáci skvěle zalyžovali, ale zažili i skvostný zážitkový program, který je provázel celým kurzem.

Lyžařského kurzu se zúčastnilo 38 dětí. Hlavním vedoucím kurzu byla Zuzana Ježková s instruktory Kamilem Polívkou, Lukášem Polívkou, Janou Hlavinkovou a pedagogickým dozorem Kateřinou Trnečkovou. Tímto jim ještě jednou velice děkuji za jejich účast a velikou pomoc při organizaci, náplni programu i samotném výcviku.

V tomto roce jsme měli rekordní počet začátečníků, kterých bylo hned 17. Této velké skupiny se ujal Kamil s Lukášem a odvedli výbornou práci. Děti se velice snažily a výsledkem bylo, že každý ze začátečníků projel závěrečný slalom bez větších potíží. Ostatní lyžaře a snowboardisty měla na starosti Zuzana Ježková spolu s Janou Hlavinkovou. Jako veliký úspěch považujeme to, že jsme nemuseli ani jedinkrát navštívit nemocnici v Šumperku a veškerá zranění se nám carvingovým obloukem vyhýbala.

Večerní program byl velice pestrý a poučný. První večer jsme věnovali bezpečnosti na svahu a první pomoci při zranění. Navázali jsme hrou Partička, kterou si pro nás připravili žáci 8.třídy. Následující večer si žáci vyzkoušeli Kahoot, vědomostní a tipovací kvíz, na který žáci odpovídali skrze své mobilní telefony. Úterní večer jsme věnovali rozboru nahrávek ze svahu, které jsme žákům promítali přes přenosný dataprojektor. Ve středu večer jsme zapojili velice oblíbenou hru Assassin. Hra se žákům tak moc líbla, že jsme ji další večer zařadili znovu. Klíčem hry bylo podřezat zubním kartáčkem oběť, jejíž jméno dostali na lístečku. Háček byl ovšem v tom, že je při tom nikdo nesměl vidět. Pokud zabili svoji oběť, vzali si od ní lísteček další oběti, až zbyl jen jeden vítěz. Jako nejlepší vrah se v prvním kole projevil Richard Černoch a v dalším kole Jakub Sedlák. Z mladších žáků byla nejlepším vrahem Barbora Zemánková.

Středeční večer se nesl v duchu bojové záchranné hry. Žáci byli rozděleni do skupin a měli jít ve tmě, spolu s vedoucím, na určité místo, kde na ně čekalo několik zraněných, o které měli za úkol se postarat. Starší žáci dostali pouze souřadnice a museli si místo se zraněnými najít pomocí GPS navigace. Starší žáci měli za úkol najít a ošetřit 6 zraněných, které ve tmě nejprve našli a poté jim poskytli první pomoc. Jedna z figurantek byla velice těžce zraněna a potřebovala transport až k chatě. Žáci si nejprve vyrobili nosítka, dopřáli zraněné tepelný komfort a opatrně ji přepravili až na chatu. Všichni se k záchraně postavili velice zodpovědně a zraněnou bez další úhony přepravili až na chatu. Žáci měli z celé záchrany velice silné zážitky. Poslední čtvrteční večer jsme využili k vyhlášení výsledků slalomu a předání cen. Někteří žáci využili nabídky tanečního parketu a zatančili si spolu s JUST DANCE, ostatní hráli hry nebo trávili poslední večer povídáním.

Vítězové slalomu:

  1. Pokročilí – 1- Zedník 2- Janků Adam 3- Páral
  2. Začátečníci 1- Koudelka 2- Trnečka 3- Krejčířová Martina
  3. Snowboardisté 1- Mazánková 2- Sychrová 3- Kavanová
  4. Skokan kurzu – Michaela Paděrová

Dva žáci byli oceněni za pomoc druhým – Richard Černoch a Nela Zemánková

Velice bych chtěla poděkovat všem žákům, kteří se kurzu účastnili, za jejich chování po čas celého kurzu. Nejenže nás potěšili svým přístupem k výuce, ale také nás překvapili svojí zodpovědností i za druhé účastníky kurzu a jejich přátelský přístup. ZJ